خانه » آموزش » عمومی » خطر جدی wi-fi که همه را تهدید می کند

خطر جدی wi-fi که همه را تهدید می کند

besmellah

خطرات وای فای بسیار جدی هستند و شامل گروه خاصی از افراد جامعه نمی شود. از ناباروری در زنان و مردان تا خطرات جدی بر مغز کودکان و چندین خطر دیگر که همه را در مقاله زیر مشاهده خواهید کرد.

افرادی که به لپ تاپ، تلفن همراه هوشمند و تبلت‌ها معتاد هستند در مورد خطرات وای‌فای هشدارها را جدی بگیرند. بررسی محققان جهانی نشان می‌دهد که استفاده از اینترنت وای‌فای سلامت شما را تهدید می‌کند. خطرات وای فای به قدری جدی هستند که در کشورهای اروپایی از سال ها پیش در این زمینه تحقیقاتی جدی و پرهزینه صورت گرفته است و آن را حتی در یکی از مقالات منتشر شده راهی برای سوزاندن مغز اعضای خانواده نام برده می شود.

global health center نوشت: وای فای یکی از اختراعات مهم در زمینه تکنولوژی محسوب می شود چرا که یکی از معدود اختراعاتی است که تقریبا تمام رده های سنی درگیر استفاده ازآن هستند و حتی نوزادان هم که توانایی استفاده از آن را ندارند در معرض اشعه آن قرار دارند.

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که تکنولوژی وای‌فای برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ به دنیای مجازی معرفی شد و از آن زمان تا کنون محققان هم بیکار ننشسته‌اند و تحقیقات مختلفی انجام داده‌اند که نتایج این پژوهش‌ها تا حدودی شما را متعجب می‌کند. وای‌فای می‌تواند اثرات منفی مختلفی را بر سلامت مغز بر جای بگذارد که این موضوع در مورد کودکان بیشتر اهمیت دارد. سردرد، خستگی، اختلالات خواب، مشکلات گوارشی، ضعف و اختلال در عملکرد مغز و حافظه، استرس و حتی افسردگی را به وای فای و اشعه‌های آن نسبت می‌دهند. پس بعضی از خطرات را جدی بگیرید و خودتان را از صبح تا شب به اینترنت بی‌سیم وای فای وابسته نکنید.

تصویری که در زیر مشاهده می کنید طی تحیقی میزان اثر انرژی وای فای بر بدن انسان را با توجه به موقعیت چیپ وای فای نشان می دهد. رنگ زرد انرژی کمتر و رنگ آبی انرژی بیشتر است.

خطر وای فای

همانطور که ملاحظه کردید هرچه تراشه وای فای از بدن دور تر باشد تاثیرات آن کمتر خواهد بود. تصویر زیر از راست به چپ میزان تاثیر روی مغز بزرگسالان، کودک ۱۰ ساله و سمت چپ کودک ۵ ساله را نشان می دهد!

خطر وای فای

همانطور که می بینید این تاثیر منفی و انرژی در مغز کودک خردسال تاثیر بسیار شدیدتر است که این امرما را به این فکر می برد که چه کنیم که کودکان که آینده مان هستند از این آسیب ها دور بمانند.

در سال ۲۰۰۸ یکی از دانشمندان آمریکایی تحقیقی را با عنوان ” کنترل مغز با گوشی  تلفن همراه ” ارائه داد و در آن در مورد مضررات استفاده از وای فای به طور دسته بندی شده عوارض و خطرات را بازگو کرد که شامل:

۱- وای فای سبب بی خوابی می شود:

حتما شما هم متوجه شده اید که بعد از ساعت ها کارکردن با گوشی تلفن همراهتان دچار بی خوابی شده اید. مطالعات نشان می دهد که افرادی که در معرض اشعه های الکترومغناطیسی قرار دارند در الگوی خواب شان تغییرات قابل توجهی دیده می شود و نسبت به سایرین دیرتر به خواب می روند. بنا براین به طور جدی توصیه می شود که نه تنها در ساعات انتهایی شب که بدن آماده برای خواب است بلکه حتی در خواب هم خود را در معرض تلفن همراه و دستگاه  وای فای قرار ندهید. همانطور که قبلا هم گفته شد حتی شارژ کردن گوشی تلفن همراه در اتاق خواب هم سبب بی خوابی و مشکلات جدی برای مغز می شود.

۲- رشد و ترمیم سلول ها را مختل می کند:

برای ثابت کردن این موضوع محققان تعدادی گیاه در اتاقی بدون وای فای و تعدادی دیگر را در اتاقی با وای فای قرار دادند و بعد از ۲ هفته نتیجه همان بود که پیش بینی می شد. گیاهان در اتاق آزاد و بدون وای فای رشد کرده بودند اما گیاهانی که در معرض وای فای بودند رشدی در انها رخ نداده بود.

۳- وای فای به رشد کودک آسیب می رساند:

در سال ۲۰۰۹ محققان استرالیایی بعد از انجام مطالعات  دریافتند که اشعه وای فای، سنتز پروتئین ها (سنتز پروتئین در موجودات زنده یکی از فرآیندهای اساسی و حیاتی تولید پروتئین به شمار می‌آید ) را تحت تاثیر قرار می دهد و رشد کودک را تا حد قابل توجهی کند می کند.

 

خطر وای فای

خطر وای فای

۴- وای فای فعالیت های ذهنی زنان را ضعیف می کند:

۳۰ نفر به طور داوطلبانه در این تحقیق شرکت کردند که ۱۵ نفر آنها مرد و ۱۵ نفر آنها زن بودند. آنها در ابتدا تست ساده ای از عملکرد های مغزی را انجام دادند و بعد از آن به مدت ۴۵ دقیقه در معرض و کار کردن با وای فای با قدرت ۲٫۴ مگا هرتزی قرار گرفتند. نتیجه برای زنان خوشایند نبود! چرا که بعد از این مدت تست قبلی دوباره انجام شد و زنان نتیجه ای ضعیف تر نسبت به قبل دریافتند.

۵- استفاده از وای فای موجب ناباروری در زنان ومردان می شود:

تاثیر منفی وای قای و اشعه های الکترومغناطیسی تنها بر روی اسپرم نمی باشد و می تواند تخمدان ها را هم مورد حمله قرار دهد.

شبکه های وای فای و اشعه ساطع شده از آنها هم تحرک اسپرم ها را تحت تاثیر قرار داده و سبب شکسته شدن DNA می شود.

طی یک مطالعات تحقیقاتی در یک آزمایشگاه به مدت ۴۵ روز هر روز ۲ ساعت موش ها را در معرض اشعه وای فای  قرار دادند و بعد از ۴۵ روز متوجه شدند که هم موش ها نر و هم موشه های ماده باروری خود را تا حد قابل توجهی از دست داده بودند و در موش های ماده لانه گزینی تخمدان ها بسیار ضعیف شده بود.

۶- وای فای  با سرطان ارتباط دارد:

نگرانی از ابتلا به سرطان همیشه با انسان های دنیای تکنولوژی همراه است .در واقع باید گفت  سرطان زا بودن وای فای هنوز به اثبات نرسیده و در این زمینه اتفاق نظر مشخصی درمیان پژوهشگران و محققان جهانی وجود ندارد. با این وجود نتایج بررسی ها روی نمونه های آزمایشگاهی نشان می دهد قرار گرفتن در معرض اشعه های الکترومغناطیسی احتمال بروز تومور های سرطانی را افزایش می دهد.

تذکر:

توجه داشته باشید بدن ما طور روزمره در معرض امواج زیادی از قبیل موبایل، ماکروویو، تلفن بیسیم ماهواره و غیره قرار می گیرد که من در این مقاله فقط خطرات وای فای را برسی کردم. زیرا به نظرم خیلی ها آن را بی خطر می دانند. پس تا جای ممکن باید خود را از دستگاه های تولید کننده این امواج دور نگه داریم. شاید واقعاً منزلی که در آن آنتن دهی موبایل ضعیف است بر خلاف تفکر عموم یک مزیت باشد، البته به شرطی که گوشی هم مدام در حال جستجوی شبکه و تولید امواج نبوده و آن را از شبکه خارج کرده باشیم.

خطر وای فای

فقط به این نکته اشاره کنم که خطرات اینترنت موبایل (GPRS, 3G , 4G) به علت برد و انرژی بالاتر به مراتب بیشتر از wi-fi می باشد. ولی به علت صرف باطری و یا شارژ بالا معمولا  آنها را فقط در هنگام نیاز روشن می کنیم. به نمودار زیر توجه کنید. میزان مصرف انرژی برای انتقال اطلاعات در wi-fi و ۳G  را باهم مقایسه نمایید. انرژی بیشتر به معنای آسیب بیشتر به بدن می باشد:

خطر وای فای

 

راهکارچیست؟

بهترین راهکاری که به نظر می رسد تا جای ممکن کم کردن کار با وایرلس است. کافی است شبکه های وایرلس اطارف خود را جستجو کنید و با دیدن تعداد شبکه ها متوجه خواهید شد که تا چه حدی در تهدید امواجی هستید که هیچ استفاده ی از آنها نمی کنید! کاش بتوانیم این موارد را در خانه هایمان و حتی همسایگانمان فرهنگ سازی کنیم:

۱- تا جایی که می توانید از فرستنده و گیرنده وای فای دور بمانید.

۲- مودم های وای فای خود را در دور ترین نقطه نسبت به اتاق خوابتان قرار دهید.

۳- وقتی با اینترنت کاری ندارید wi-fi و اینترنت گوشی یا تبلت خود را حتماً خاموش کنید.

۴- شب ها و هنگام خواب حتماً مودم وایرلس خود را خاموش کنید، اینترنت رایگان شبانه ارزش این همه ضرر به بدن به خصوص کودکانمان را ندارد.

۵- ضعیف کردن سیگنال وایرلس در فضاهای کوچک. این مقاله مطالعه فرمایید.

 

خطر وای فای

با تشکر از توجه شما. امیدوارم با اطلاع رسانی درست به خانواده و دوستانمان بتوانیم فرهنگ سازی مناسبی در مقابله با این تکنولوژیه سودمند خطرناک و اجتناب ناپذیر انجام دهیم.

منابع:

http://www.forbes.com/sites/robertszczerba/2015/01/13/study-suggests-wi-fi-exposure-more-dangerous-to-kids-than-previously-thought/
http://www.beytoote.com/health/malady-remedy/staysafe-dangers2-wifi.html
http://namnak.com
http://www.wifiinschools.com//
آموزش برنامه نویسی اندروید

درباره مهدی تاجیک

مهندس نرم افزار و مدیر پروژه. از سال 82 برنامه نویسی رو بصورت جدی شروع کردم و از سال 90 برنامه نویسی اندروید می کنم. علاقه زیادی به یادگرفتن و یاد دادن دارم.

۲ دیدگاه

 1. محمدمهدی حمزه

  امواج وای-فای و اجاق های مایکروویو هر دو در یک محدوده فرکانسی قرار دارند. همین کافی است که برخی تصور کنند چون امواج مایکروویو می توانند به بدن آسیب جدی برسانند، پس حتما امواج وای-فای هم وضع مشابهی دارند. واقعیت اینکه این دو کاملا جدای از هم بوده و توضیح شدت و تمرکز پاراگراف پیش هم به همین منظور بود. دستگاه مایکروویو امواجی با انرژی چند صد (و بعضا بیش از هزار) وات را در فضایی کاملا متمرکز و البته ایزوله ایجاد می کند. در مقام مقایسه توان امواج قدرتمند ترین روترهای وای-فای حوالی یک وات باقی می ماند؛ و اینکه امواج وای-فای متمرکز نبوده و در تمامی جهات منتشر می شوند (برخی آنتن ها ویژه انتشار در یک جهت خاص طراحی شده اند و البته خیلی متداول نیستند). چنین میزان اندکی از انرژی حتی در دراز مدت هم قادر به آسیب رسانی به بافت های بدن نخواهد بود. جدای از آن، میزان انرژی امواج با افزایش فاصله به شدت کاهش می یابد و در فاصله یک متری از منبع به یک چهارم و در سه متری به یک نهم مقدار اولیه خود می رسد (برای اطلاعات بیشتر به قانون عکس مجذور فاصله مراجعه کنید). طبق بررسی ها میزان انرژی وارد شده به بدن توسط گوشی موبایل در یک مکالمه تلفنی بیست دقیقه ای می تواند گوی سبقت را از همین میزان انرژی که طی یک سال توسط امواج وای-فای وارد بدن می شود برباید!

  منبع:
  http://www.sakhtafzarmag.com/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA/11321/%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%A7%DB%8C-wi-fi-%D9%85%D8%B6%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86

  • با سلام و تشکر از پیغام شما.
   اصولا در مورد مضر بودن یا نبودن امواج دو دیدگاه وجود دارد، ولی در هردو دیدگاه ضرر حتمی است با این تفاوت که در یکی تاثیر بسیار کم و در دراز مدت در نظر گرفته می شود. شاید هم به قول شما امواج بسیار خطرناک تری در اطراف ما وجود داشته باشند که اتفاقاً با شما موافقم و در مقاله نمودار آنها در مقایسه با وای-فای موجود است. اما باور من این است که اگر عوامل آسیب رسانی موجود است که تعدادی از آنها قابل کنترل توسط ما و تعدادی غیرقابل کنترل است، بهتر است سهم خود را کنترل کنیم، هرچند تاثیر آن بسیار کم باشد! ( شاید هم خیلی زیاد) در نهایت باید عرض کنم طبق هر دو دیدگاه، راهکار های اشاره شده :: خاموش کردن وای-فای در هنگام استراحت و خواب، دور بودن از اتاق استراحت و کودکان و همچنین ضعیف کردن سیگنال به اندازه ای مورد نیاز، نه تنها ضرری نداشته باشد بلکه برای سلامتی شما و خانواده عزیزتان مفید باشد. 😉

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
error: Content is protected !!